Istnieje wspaniałe przysłowie – mieć dzień konia – oznacza to dzień, w którym wszystko (lub prawie wszystko) wychodzi dobrze, ale nam tutaj nie o taki „dzień konia” chodzi 😁

Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Konia. Konia, który od setek lat jest bardzo docenianym przez Polaków (i nie tylko) zwierzęciem. A o tym jak bardzo docenianym opowiedział nam nasz gość specjalny – Bartosz Zimniak, który z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiedział nam o życiu koni, o opiece nad nimi oraz o różnych końskich ciekawostkach. Mieliśmy również okazję usiąść w prawdziwym siodle.

Koń na stałe zarysował się w polskim krajobrazie, w polskim życiu, a nawet w polskiej symbolice narodowej. To z końmi odbywały się ćwiczenia wojenne, to na koniach podróżowano, bez nich nie mogły odbyć się uroczystości i polowania. Koń wykorzystywany był do wielu prac, głównie polowych i transportowych. Konie zaprzęgano do wozów, sań, pługów czy bron. Był bardzo docenianym zwierzęciem w gospodarstwie. Stanowił wręcz symbol bogactwa, bowiem nie każdego było na niego stać.

Dziś konie zostały zastąpione przez maszyny, lecz dla niektórych zmienił się charakter ich pracy. Konie są głównymi bohaterami szkółek jeździeckich. Inne są wykorzystywane do hipoterapii, czyli metody rehabilitacji psychoruchowej. Jeszcze inne zdobywają najwyższe miejsca w wyścigach konnych czy w skokach przez przeszkody, kolejne konie są mistrzami w ujeżdżaniu, a inne w powożeniu – i tak właśnie wygląda końskie życie.

Na koniec zajęć oglądaliśmy książki o koniach i bawiliśmy się figurkami koni różnych ras, a Pan Bartek mimo ogromu wiedzy, przywiózł dla nas również trochę słodkości 🍬

Niesamowicie dziękujemy za kolejne końskie spotkanie i już dziś zapraszamy w przyszłym roku, aby Dzień Konia znów odbył się pod hasłem ogromnej wiedzy i miłości do tych wspaniałych zwierząt! 🐴