Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Drzewa i Dzień Jabłka. Rozmawialiśmy o gatunkach drzew, rozwiązywaliśmy również zagadki, które liście należą, do których drzew, mimo napotkanych trudności botanicznych świetnie rozwiązywaliśmy każdą zagwozdkę. Prócz typowo przyrodniczych zajęć poznawczych zabawiliśmy się również w matematyczny sposób przyniesionymi przez dzieci jabłuszkami. Dzieci podejmowały próbę samodzielnego czytania wyrazów i dopasowywania pór roku do zdjęć, dzieci przeliczały jabłka do 10, oglądaliśmy jabłko i jego właściwości. Pani Irka również zaprezentowała nam „Co można z jabłek zrobić?” – przyniosła swoje zaprawy: sok, mus, kompot i dżem. Nauczyliśmy się również układać kompozycje według wzorów. Na koniec naszych zajęć samodzielnie wycinaliśmy jabłka w różnych kolorach, by udekorować nimi nasze przedszkolne drzewka. Po zajęciach wyruszyliśmy na wycieczkę po okolicy przedszkola, by obserwować drzewa i ich liście. Wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o tym co można z drzewa zrobić, wtedy płynnie przeszliśmy w tematykę ekologii. Chcąc zrealizować pierwszy scenariusz projektu Sanepidu „Czyste Powietrze Wokół Nas” – Wycieczka po okolicy, obserwacja dymów – obserwowaliśmy również… kominy, bo dziś w naszej okolicy z kominów się nie dymiło, jak dzieci bardzo sprytnie zauważyły coraz więcej ludzi korzysta z ekologicznych form grzania domów, dowiedzieliśmy się, że w niektórych domach rodzice palą pelletem, w innych stare kotły zostały wymieniona na pompy ciepła – a poza tym dziś było słonecznie, więc pewnie dlatego żadnego dymu nie ujrzeliśmy. Gdy wróciliśmy z wycieczki na stolikach czekały już na nas przysmaki pełne witamin – dziękujemy Rodzicom za wszystkie jabłuszka ❤