Dziś w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z racji tego, że akurat ten dzień przypadł na środę – odwiedziła nas Pani Iwonka. Na rozgrzewkę rozwiązaliśmy komputerowe zagadki. Pani Iwonka przygotowała dla dzieci „czerwono-zielony” test. Kolor czerwony oznaczał „NIE”, kolor zielony „TAK”. W teście pojawiły się pytania, takie jak np. „Czy można cały dzień spędzać przed komputerem?”, „Czy Rodzice powinni wiedzieć z jakich gier korzystają ich pociechy?”, „Czy można z obcymi osobami rozmawiać przez Internet?”, i kilka innych pytań. Dzieci odpowiadały na pytania przy pomocy podniesienia ręki z kartą zielonego lub czerwonego koloru. Pani Iwonka przypomniała dzieciom o tym, że o każdej niepokojącej rzeczy, którą zauważymy w komputerze, telefonie czy na tablecie powinniśmy porozmawiać z kimś dorosłym, najlepiej z rodzicami. Potem dzieci słuchały opowiadania z serii „Małe Wielkie Sprawy” – „Przerwa od Internetu”, której głównymi bohaterami są postacie Disneya, po wysłuchaniu tej bajki dzieci wiedzą, że można w zupełnie inny sposób wykorzystać chwilę wolnego czasu, można świetnie się bawić, można spróbować znaleźć jakiś prosty przepis w książce kucharskiej razem z mamą, tatą albo babcią czy dziadkiem coś przyrządzić. Drugą książeczką, którą przeczytała dla nas Pani Iwonka była „Franklin i Komputer” – kolega Franklina Bóbr – bardzo dużo grał na komputerem. Franklin bardzo chciał spróbować grać, ale Bóbr nie chciał mu na to pozwolić. Gdy Rodzice przerwali im zachwyt nad grą komputerową, ci byli bardzo niezadowoleni z tego powodu. Zjedli szybko obiad, by stracić na to jak najmniej czasu. Chłopcy zamiast grać na dworze w piłkę, zamiast pójść na trening piłki nożnej – zapomnieli – bo tak zatracili się w wirtualnej grze. Franklin uzależnił się od gry komputerowej, zaniedbując przy tym swoich przyjaciół. Po przeczytaniu bajki dzieci wysnuły refleksję na temat przeczytanej bajki. Dzieci zrozumiały, że lepiej bawić się z kolegami, że lepiej zbudować grę np. na dworze razem ze swoimi kolegami, niż samemu siedzieć przed komputerem.