Dziś w naszym przedszkolu bawimy się wraz z projektem „Zabawa sztuką” – realizując jeden z jej punktów „TWAL”. Czym jest „TWAL”? TWAL jest jedną z technik plastycznych wykorzystywanych przez nauczycieli, którzy pracują według założeń Fröebla. Friedrich Wilhelm Fröbel był niemieckim pedagogiem, to właśnie on zainicjował zreformowany typ placówki edukacyjnej dla najmłodszych, która określana jest mianem ogrodu dziecięcego – Kindergarten. Chciał, aby dzieci czuły się w nim, jak rośliny, które są z troską pielęgnowane przez ogrodnika-nauczyciela i od najmłodszych lat uczyły się tam samodzielności myślenia oraz umiejętności współpracy i współżycia z ludźmi. Za podstawową formę aktywności uważał zabawę, która prowadzi do wszechstronnego rozwoju i przygotowania do nauki. Tyle o autorze… a wracając do techniki… nie jest to technika opracowana przez samego Fröebla, natomiast powstała na bazie jego działań i tzw. ręcznych prac twórczych. TWAL to skrót od Thinking with a line – czyli po prostu myślenie linią. Linia jest podstawowym elementem sztuki, projektowania i kluczem do odblokowania procesu twórczego. I dlatego my dziś tą linią się zabawiliśmy, a że owa technika przeznaczona jest dla dzieci od 3. roku życia – świetnie sprawdziła się w naszym przedszkolu. Dziś tworzyliśmy dzieła artystyczne przy pomocy kartonów, dużych arkuszy papieru i nieograniczonej dziecięcej wyobraźni. Zobaczcie jakich mamy świetnych artystów w naszym przedszkolu – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 🙂