Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Dlatego trzeba ją pielęgnować, ponieważ jej zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe.

24 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu tłusty czwartek. Dzieci poznały krótką tradycję tego święta według powiedzenia : „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła” według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”.

Dzieci odwiedziły przedszkolną kuchnię, gdzie obserwowały etapy pieczenia pączków, przyglądały się, jakich produktów trzeba użyć, aby pączki były wyśmienite. Nasz nowa pani kucharka- pani Ania jest mistrzynią w smażeniu paczków. Nie dość, że można było dziś jej jeść bez ograniczeń to były przesmaczne. Dzieci dowiedziały się, że idealny pączek powinien być pulchny, a wyśmienite pączki powinny też mieć jasną obrączkę wokół.

Zdobyte doświadczenia w kuchni przedszkolnej były inspiracją do „robienia” pączków na kartkach, malowania ozdabiania etc.

By ten dzień był wyjątkowy dodatkowo „wyprawiliśmy” urodziny naszym kolegom i koleżankom urodzonym w lutym.

Kiedy paczki ostygły zaczęła się degustacja pysznych pączków upieczonych przez naszą kucharkę, z pewnością przyniosą dużo szczęścia!