Środa Popielcowa, zwana również Popielcem to dzień rozpoczynający Wielki Post, 46 dni przed Wielkanocą (40-dniowy – po wyłączeniu wszystkich niedziel). Dzieci widzą, że w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa nie można się objadać. Poznaliśmy również odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Czym posypujemy głowy w Środę Popielcową i dlaczego? Z czego robi się popiół na ten dzień? Co to jest Wielki Post?

Jezus został skazany na śmierć – m.in. przez to, że podawał się za Króla, dlatego my podjęliśmy próbę wcielenia się w rolę króla, nasi królowie i królowe mieli zadawanych wiele pytań, o poddanych, o to w co lubią się ubierać, o to czego w życiu potrzebują, a ich odpowiedzi były bardzo królewskie. Nawiązaliśmy również do tego, że Pan Jezus nie jest Królem, któremu potrzebne jest bogactwo, że jest Królem sprawiedliwym i miłosiernym, a Jego Królestwo – nie jest z tego świata.

Na koniec obejrzeliśmy bajkę o Środzie Popielcowej, która pomogła nam jeszcze bardziej zrozumieć istotę tego dnia.