Pierwszy tydzień ferii powoli dobiega końca. W naszym przedszkolu zapewne jak w każdym przedszkolu ferie mijają pracowicie, ale wesoło.  Karty pracy cichutko odpoczywają na półeczkach a my mamy więcej czasu na zabawę. Panie wymyślają nam codziennie jakieś atrakcyjne zajęcia, by mimo ferii, braku śniegu nie było czasu na nudę. Dziś np. był Dzień Zebry. Na początku zastanawialiśmy się czy zebra jest biała w czarne pasy, czy czarna w białe pasy?

Międzynarodowy Dzień Zebry obchodzimy 31 stycznia jednak u nas w przedszkolu obchodziliśmy je dopiero dziś.  Święto to zostało ustanowione w celu ochrony tych pasiastych zwierząt. Dzięki Pani Karolinie i Pani Iwonce z biblioteki dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek o tych egzotycznych zwierzętach.

  • Zebry pomimo swojego łagodnego wyglądu, są stosunkowo agresywnymi zwierzętami – ich natura wynika z zamieszkiwania dzikich terenów Afryki, gdzie występuje wiele gatunków naturalnych drapieżników. Wystraszona zebra może nawet zaatakować człowieka.
  • Zebry mają duże znaczenie mitologiczne dla rdzennych mieszkańców Afryki. Są symbolem szczęścia, obfitości i harmonii. Niektóre ludy wierzą, że z mozaiki pasów na skórze zebry można wyczytać przyszłe wydarzenia.
  • Łatwo sprawdzić, jakiego koloru jest zebra: wystarczy spojrzeć na ich brzuch, gdzie kończą się paski. Większość zebr jest biała w czarne paski, jednak niektóre osobniki mogą być czarne. I dzięki tej ciekawostce nasze pierwsze pytanie zostało rozwiązane.
  • Uszy tych zwierząt są niezwykle wrażliwe na dźwięki i mogą wykryć drapieżnika jeszcze przed jego atakiem.
  • Każda zebra jest wyjątkowa – świadczy o tym oryginalne i niepowtarzalne ułożenie pasu. Pasy u zebry są niczym ludzkie odciski palców!
  •  Paski na ciele zebry mają swój cel – w ruchu całego stada sprawiają, że trudno wyłowić pojedynczego osobnika, co łatwo dezorientuje drapieżniki.
  • Zebry są roślinożercami. Żyją na terenach stepowych, gdzie żywią się liśćmi i trawami. Aby dostarczyć odpowiednią ilość energii większość dnia spędzają właśnie na spożywaniu pokarmów.
  •  Najmniejszym gatunkiem zebry jest zebra górska, która żyje na łąkach w pobliżu afrykańskich pasm górskich. W kłębie osiąga wysokość ok. 120cm.
  • Zebry żyją w tzw. haremach. Oznacza to, że na jednego samca (ogiera) w stadzie przypada kilka samic. Taka hierarchia pozwala na utrzymanie porządku w stadzie oraz dobrą opiekę nad młodymi.

Pani Karolina w czasie, kiedy pani Iwonka czytała nam bajki gdzie bohaterami były zebry przygotowała dla nas ciekawe prace plastyczne, które z ochotą wykonaliśmy. Nie zabrakło oczywiście układanek „zebrowych” zagadek i oglądania książek o zebrach.  Bardzo cieszyliśmy się z wizyty Pani Iwonki, która obiecała, że jutro nas również odwiedzi. Już dziś każdy zastanawiał się, co kryje jutrzejszy dzień, o czym będziemy rozmawiać, o czym posłuchamy opowiadań, …