Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy ważne Święto dla Polski – Dzień Unii Europejskiej. 🇪🇺Maj kojarzy nam się ze świętami państwowymi 1 i 3 maja. Okazuje się jednak, że w tym miesiącu obchodzimy jeszcze jedną uroczystość. 9 maja to data święta, które ma długoletnią tradycję.

Dzień Europy to dzień świętowania pokoju i jedności w całej Europie. Data ta wyznacza rocznicę historycznej „Deklaracji Schumana”. To wydarzenie z 9 maja 1950 uznaje się za początek Unii Europejskiej. Z tej okazji dzieci poznały tematykę poświęconą Europie. Na początku wysłuchały informacji o Unii Europejskiej, przypomniały sobie jak wygląda flaga, wysłuchały oficjalnego hymn pt. „Oda do radości”. Podczas wielu ciekawostek dzieci poznały kilka krajów Unii Europejskiej, dowiadując się o nich różnych ciekawostek kulturowych… poznały również maskotkę – Syriusza. Dzień Unii Europejskiej 🇪🇺, której członkami jesteśmy już od 1 maja 2004 roku – to już 19 lat. 🇪🇺

CIEKAWOSTKA!

Unia Europejska jako wspólnota ma kilka symboli, podkreślających jej jedność i krzewiących ideę integracji. Zazwyczaj wymieniając je skupiamy się na wspólnej walucie, hymnie, paszporcie oraz fladze. Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą. Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej. Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

Prócz tego święta obchodziliśmy również dziś urodziny naszych majowych przedszkolaków. 🎂🎂 Wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. 😍🥰

Na koniec pokolorowaliśmy flagę Unii Europejskiej.