4 maja jest to dzień, w którym strażacy obchodzą swoje święto. W naszym przedszkolu również to święto obchodziliśmy. Dziś były to tylko zajęcia, pogadanki i zabawy a 12 maja pójdziemy na wycieczkę do naszego miejscowego OSP. Panie w obu grupach omówiły jak bardzo potrzebna, ale i niebezpieczna jest praca strażaków.

W Polsce mamy Państwową Straż Pożarną – pracują tam zawodowi strażacy oraz Ochotniczą Straż Pożarną – gdzie pracują ochotnicy, czyli są to ludzie, którzy, na co dzień wykonują inną pracę, ale gdy są w domu są w gotowości nieść pomoc ludziom, którzy jej potrzebują. 

Dzieci poznały również motto strażaków, czyli takie hasło, które jest dla nich bardzo ważne, bo są jemu wierni, czyli zawsze postępują w jego myśl a brzmi ono tak „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”. Pogadanki na temat pracy strażaków był to również dobry moment by przypomnieć numer alarmowy, pod który dzwonimy, jeżeli chcemy wezwać straż pożarną. To 998 lub 112.  Dzieci odegrały scenki dramowe:, „Co trzeba powiedzieć dzwoniąc do straży pożarnej, aby zgłosić zdarzenie?”
– Jakie zdarzenie zgłaszamy
– Dokładny adres zdarzenia
– Swoje nazwisko i imię

Rozmawialiśmy o tym  czego strażacy potrzebują w swojej pracy? – czyli jakie są atrybuty strażaka. Jak nazywa się miejsce, w którym strażacy mają swoją siedzibę? Panie przypomniały, że strażacy na głowie mają HEŁM a nie kask.

Na koniec dzieci bawiły się przy piosenkach oraz wykonywały prace związane z tym odpowiedzialnym zawodem.

Wszystkim Strażakom w całej Polsce składamy serdeczne życzenia, a przed wszystkim naszej zaprzyjaźnionej OSP Daniszyn. Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia,  szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.  Niech św. Florian otacza Was opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.