Borsukowe Święto również obchodziła z nami pani Iwonka. Wszyscy wiemy, że biblioteka to skarbnica wiedzy o wszystkim i również jest jej sporo wiedzy o borsukach. Zatem po naszych głównych zajęciach do przedszkola przyszła Pani Iwonka ( tym razem do grupy starszaków) by starszacy  mogli posłuchać ciekawostek o borsukach z książek. Oczywiście nie zabrakło opowiadania o borsuku tym nocnym zwierzaczku z bogatymi ilustracjami.

Ciekawostki zebrane przez Panią Iwonkę :  

  • Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać?, to jeszcze są prawdziwymi domatorami – najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu! Mieszkają w prawdziwych willach nawet kilkunastometrowych. Zwierzęta te wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają po za domem w specjalnie wykopanych toaletach.
  • Borsuki są wszystkożerne. Chociaż jego dieta najczęściej składa się z dżdżownic, owadów, małych ssaków i ptaków spotkamy w niej również zboża i owoce?
  • Borsuk jest mistrzem chodzenia tyłem, jak mało które zwierzę. Umiejętność ta zwana potocznie włóczeniem przydaje się podczas  znoszenia ściółki do nory. Przygarnia on znaleziska przednimi łapami i tyłem przesuwa się w kierunku swojego domu.
  • Borsuk to zwierzę, które zapada w sen zimowy. Nie jest to jednak stały sen. Wraz z pojawieniem się cieplejszych dni wychodzi on na żer. W czasie swojego zimowego snu borsuk potrafi schudnąć nawet do 7 kilogramów.
  • Borsuki mają bardzo słaby wzrok?, natomiast słabość tą nadrabiają znakomitym węchem
  • Kopiąc swoje nory potrafią przekopać i usunąć ziemię ważącą aż 25 ton.?
  • Potrafią budować rozległe nory liczące nawet 310 metrów i posiadające nawet po kilkanaście wejść. Zasługują na miano mistrzów w kopaniu nor.
  • Wbrew mniemaniom borsuk nie jest samotnikiem, lecz wiedzie rodzinne, towarzyskie życie