Dziś tj. 21.05.2021 odbyło się kolejne zajęcie w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze wokół nas”. „Jak unikać dymu papierosowego?”- to tytuł piątych i ostatnich zajęć realizowanych w ramach tego programu, na których przedszkolaki zwiększały swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego. W czasie tych zajęć dzieci skupiały uwagę na wrażeniach związanych z wdychaniem różnych zapachów. Miały możliwość określenia cech dymu papierosowego oraz uświadomienia sobie, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Dzieci posiadają dużą już wiedze o szkodliwości palenia w tym również o szkodliwości przebywania w pomieszczeniach zadymionych. Wymieniały sposoby unikania dymu papierosowego. Program „Czyste powietrze wokół nas” jest skierowany do najstarszych grup przedszkolaków – 5, 6-latków, ich rodziców i opiekunów. Składa się z zajęć, które pobudzają ciekawość życiową dzieci i systematyzują ich wiedzę na temat szkodliwości palenia. Dzieci uczą się radzenia sobie w sytuacjach trudnych i szkodliwych. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych.