Dziś w przedszkolu obchodziliśmy dwa święta: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, które przypadało wczoraj, czyli 8 maja i Dzień Unii Europejskiej. W związku z tym, ze Dzień Bibliotekarza wypadł w niedzielę postanowiliśmy te oba święta nieco połączyć. Z naszą daniszyńską biblioteką i Panią Iwonką jesteśmy bardzo związani, zatem nie mogliśmy się nie udać z życzeniami. Po śniadanku wyruszyliśmy całym przedszkolem na wycieczkę do biblioteki. Tam złożyliśmy pani Iwonce życzenia z okazji jej święta, podarowaliśmy maga dużego kwiatka zrobionego wspólnie z naszymi paniami oraz podarowaliśmy portrety pani Iwonki, które sami narysowaliśmy. Pani Iwonka bardzo się ucieszyła z naszej wizyty i oczywiście nie brakło wspólnego czytania i małego słodkiego poczęstunku.

Po chwili zabaw korzystając z miejsca, jakim jest biblioteka postanowiliśmy opowiedzieć kilka ciekawostek o Unii Europejskiej. Starszacy już w przedszkolu od rana zaśpiewali wspólnie „ODĘ DO RADOŚCI”, czyli hymn Unii Europejskiej oraz przypomnieli sobie jak wygląda flaga Unii – opis symboliczny flagi: na lazurowym (blue sky) tle znajduje się dwanaście złotych gwiazd tworzących okrąg, co symbolizuje jedność mieszkańców Unii Europejskiej. Liczba dwanaście jest niezmienna i nie oznacza liczby członków UE. Jest to liczba, która już od czasów starożytnych symbolizuje perfekcję oraz całość.

Będąc już w bibliotece obie grupy wysłuchały kilka ciekawostek o Unii Europejskiej, poznały walutę Unii – euro. Dzieci dowiedziały się, że Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.

Motto Unii Europejskiej to
 “Zjednoczona w różnorodności”

Przesłanie tego hasła jest takie, że poprzez UE Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem.