Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Tak też było i u nas. Dziś tj. 29.09.2022 r. do daniszyńskiej biblioteki zaprosiła nas Pani Iwonka by nasi milusińscy wraz z dziećmi z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Daniszynie mogli nie tylko zobaczyć, jak wygląda biblioteka (była to nasza pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka do biblioteki), ale przed wszystkim wysłuchać przygód Fenka czytanych specjalnie dla dzieci przez Pana Sekretarza Gminy Ostrów Wlkp. Dariusza Pryczaka. Pan Darek po przeczytaniu przygód Fenka pod tytułem „Rozwiązywanie konfliktów- dobre Zachowanie” rozmawiał o treści wysłuchanego opowiadania. Dzieci   dowiedziały się, w jaki sposób można zażegnać konflikt, zrozumiały, że w każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie, prosząc o radę rodziców lub innych dorosłych oraz poznały słowo „kompromis”. Dzieci z ciekawością słuchały i bardzo podobało im się czytanie Pana Sekretarza, że poprosiły o przeczytanie jeszcze jednej przygody Fenka. Druga przygoda opowiadała o Fenku, który pomaga starszym. Oczywiście po wysłuchaniu opowiadania również Pan Darek zadawał pytania dotyczące pomocy starszym przez dzieci z przedszkola i uczniów szkoły.  Atmosfera była tak miła i serdeczna, aż żal było się rozstawać. Panu Darkowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz podczas czytania bajek.

Pamiętajmy nie tylko w Dzień Głośnego Czytania, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15 minut, będzie to duży sukces. Zatem zapraszamy również chętne osoby do przedszkola, aby poczytać dzieciom.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania uczciły również w przedszkolu „Pracowite Pszczółki”, którym czytała bajki Pani Klaudia Mus.